Geoblog.pl    PawelK    Podróże    Pawel K-a podroz ciagle trwa... the journey is still on move ....    Nobody to give you "Check Out" stamp - PNG Resume

Nobody to give you "Check Out" stamp - PNG Resume

Papua Nowa Gwinea
Papua Nowa Gwinea, Samaria

Z kilkoma postajami po drodze i przebiciu sie przez bystrza ciesniny China Strait.
Z mysla o podbiciu wszystkich dokumetow i pozegnaiu sie z PNG dobijamy do malej wyspy Samarai. A tu prosze nie ma wyjechal na miesiac!!!
Jedyny pracownik Custom, Imigration i Quarantine w jednej osobie. I nie ma nam kto poswiadczyc ze legalnie sie "wypisujemy" z tego kraju.
He he Custom w Australi bedzie musial zakceptowac ten fakt i tyle!!

Co do PNG (w niektorych kregach rowniez nazywany Papa You GiveMe) to jest to kraj zdecydowanie na krawedzi.
Krawedzi prawa i besprawia, to miejsce gdzie przygoda zaczyna sie jeszcze daleko przed przekroczeniem granicy. Np w ambasadzie podczas zdobywania wizy.

Miasta to napewno nie jest to co chcesz tam zobaczyc. Przypominaja Australijski Outback z lat 60 w rejonach nalezacych w wiekszosci do Aborygenow.
W wioskach nie ma pradu i opieki zdrowotnej. Domy wybudowane z miejsowego budulca, pozywienie - owoce warzywa ryby, tsago.( Ktore mi bardzo smakowalo) Szkoly sa w wiekszosci podstawowe. Czesto spotykalismy 20-o latkow konczacych 10 klase.
Ludzie nadal utrzymuja sie na bardzo podstawowym poziomie egzystecji, co wychoduje i upoluje to moje.
Wiekszosc dobr wytwarzanych w cywilizacji jest importowana z Australi, w tym wszelka zywnosc. Ceny w sklepach podobne lub wyzsze niz w Australii.
Zadam pytanie. Czemu kraj polozony w besposrednim sasedztwie do Indonezji i reszty poludniowo-wschodniej Azji gdzie wiekszosc dobr jest tania jak " barszcz". Importuje dobra tylko i wylacznie z znacznie drozszego kraju jakim jest Australia???
Czuje sie tu polityke!!!!! i chec kontroli???
Wszystko to sprawia ze ludzie maja bardzo male szanse wybicia sie ze swojej wioski.

Ludzie sa radosci, ruja caly cas tzw. Bitel nut. Wytwarzajacy sline o bardzo czerwonym zabarwieniu. Traktowany jest jako odswiezacz po posilku i lekki narkotyk
To kiedy jestes w towarzystwie lokalesow mozesz rozpoznac za pomoca wechu.
Prawie 100% populacji wydziela bardzo silny zapach. Ktory bialasowi moze przypominac pot. Lecz wyglada na to ze jest to naturalna forma odstraszania owadow.
Tam gdzie ja bylem pokąsany jak jasny pierun lokalesi, nawet nie zauwazali owadow. Wszystkie siedzialy na mnie.

Kobiety malo atrakcyjne. Choc zdarzaly sie wyjatki. Mężczyźni odznaczaja sie bardzo nocna budowa ciala.

Jasno daje sie zauwarzyc ze obijalem sie tylko o wybrzerze, bez wycieczek w glab kraju. Gdze ponoc jest jeszcze bardziej egzotycznie.

PNG jest na mojej liscie krajow do odwiedzenia i przebrniecia bardziej doglebnie.

PawelK
Pawel Kilen