Geoblog.pl    PawelK    Podróże    Pawel K-a podroz ciagle trwa... the journey is still on move ....    Papua West Coast

Papua West Coast

Indonezja
Indonezja, Sorong

Wczoraj wieczorem zarzucilismy kotwice w pierwszym porcie polozanym na wybrzezu Papuy. Cholera wszyscy tu troche inaczej wygladaja i jeszcze wiekszy egzotyk. Nie musze wam chyba mowic jak bardzo jest to" cholernie egzotyczne" miejsce. Papua. ehhh..
Dobra a teraz do rzeczy zaraz po tym jak wrocilem na poklad Hybearsail okazalo sie ze Braian zmienil zdanie, He he ten to umie lawirowac. Nie nalezy on do ludzi ktorzy umieja i chca szybko oraz jasno podjac decyzje. Co czesto denerwuje Ann. He he ja tam sie luzuje.
Wiec plyniemy od polnocnego wybrzeza Papuly. Bedziemy prawdopodobnie wizytowac w kilku portach w PNG zeby uzupelnic paliwo itp.
Nie zapowiada sie za duzo czasu na jakies zwiedzanie. W koncu jestem w drodze do Oz nie?
Gdy z Bitung ruszylismy 19 rano mielismy przez wiekszosc czasu dobre wiatry. Dobilismy to Tenate polozonego w poblizu Wyspy zwanej Halmahera. Nastepni poruszalismy sie w kierunku poludniowo wshodnim przekraczajac Morze Halmahara i doslownie przeciskajac sie przez ciesnine Sibutu.
Wiatry jak to wiatry w Indonezji i na rowniku wieja z kazdego kierunku i nie mozesz raczej liczyc na cos silniejszego jak i rowniez stabilnego przez wiecej niz 2 godziny. Czesto musimy nad rabiac na silniku. Lecz tak to juz tu jest.
2 dni temu zepsul sie jeden z silnikow, prawdopodobnie jest to jeden z podzespolow elektrycznych ktore ciezko dostac poza Australia. Wiec jestsmy na jednym silniku i zaglach.
Przed nami teraz jeden z najbardziej ciekawych lecz malo rozeznanych czesci Indonezji i PNG.
Jest tu po prostu dziko. Malo ludzi, duze odleglosci. Kiepskie wiatry. I potencjalne niebezpieczenstwo napadow. Zamykamy sie a noc i omijamy duze skupiska ludzkie. Lecz nigdy nic nie wiadomo. Troche jachtow bylo okradzionych u wybrzezy Borneo lecz my przeszlismy spokojnie. Wszystko zalezy od twojego szczescia.
Plyniemy w towarzystwie jeszcze innego jachtu o nazwie Veedong Flees lecz ci odbija od nas za pare dni zmierzajac gdzies bardziej na wschod.

Zatrzymujemy sie to tu to tam na kotwice i nocleg, czasem plyniemy cala noc gdy trzeba. Jak sie da to plywam dookola i zwiedzam rafe koralowa ktorej jest tu wszedzie pelno. Probujemy lowic ryby lecz od wizyty w Bitung nie milismy zbyt wielkiego szczescia. Coz wam bede opowiadal jest to fascynujacy kawalek swiata. Choc my w wiekszosci obcujemy z wybrzezem i morzem.

aploch
aploch - 2009-08-27 08:07
Rób zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia !!! Wszyscy tu okrutnie Ci zazdraszczamy: bo do pracy i do szkoły trza chodzić. I na godzinę dojechać TRZEBA. Wszystko MUSIMY :(((

kinia
kinia - 2009-08-27 13:15
Uważaj na rekiny!

kinia
kinia - 2009-08-27 13:31
Podobno w wodach Zatoki Kimbe na głębokości 17 metrów, zaledwie kilkaset metrów od lądu znajduje sie najlepszy myśliwiec II Wojny Światowej, Mistsubishi Zero. Modele te zachowały się zachowały się w pamięci głównie dzięki przeprowadzanym na nim samobójczym atakom kamikadze.
Natomiast w Rabaul – stolicy wyspy New Britain jest rejon działania kilku aktywnych wulkanów. 15 lat temu wulkan Tavurvur przykrył okolicę kilkumetrową warstwą popiołu. Dzisiaj główna ulica dawnego miasta straszy kikutami latarni i kilkoma dachami co wyższych budynków.
W porcie Makada przy wyspie Duke of York. Kilkadziesiąt metrów od brzegu znajduje się największa podwodna atrakcja okolicy, dwa japońskie czołgi z czasów II Wojny Światowej. 15-tonowy model 97 CHI-HA produkowany przez zakłady Mitsubishi wyposażony był w działo kalibru 57 mm i dwa karabiny maszynowe 7,7 mm. Czołgi leżą od siebie w odległości 20 metrów na piaszczystym dnie na głębokości 6 metrów. Wokół nich znajdują się resztki barki transportowej, która musiała zostać zatopiona przed dotarciem do celu, pozostawiając na dnie oba czołgi. Wraki, pomimo wielu lat pod wodą, znajdują się w bardzo dobrym stanie, brakuje jedynie obu dział. Wewnątrz można bez problemu odróżnić poszczególne elementy wyposażenia.

mala Ala
mala Ala - 2009-08-28 20:48
Przywiez mi koralowce i to szybko !

Sydzka
Sydzka - 2009-09-01 12:40
a wieloryba widziałeś? bo ja tak i nie w oceanarium tylko na wolności :)))))))

dawaj zdjecia

PawelK
PawelK - 2009-09-07 04:48
Dzieki za informacje, kurcze jak tylko 6 metrow to bez akwalunku spokojnie morzna zchodzic.
Spoko spoko mam juz kilka informacji na ten temat. He he!! Mam nadzieje ze zrobi sie troche glebokiego snurcelingu.
Pozdrawiam

PawelK